Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

21 czerwca 2019 r.
21:25

Festiwal Niezła Sztuka rozpoczął się w Chełmie [zdjęcia, program]

16 0 A A

Koncerty, wernisaże, pokazy, występy, warsztaty i street art. Już po raz trzeci Chełm opanowali ludzie sztuki w ramach niezależnego Festiwalu Niezła Sztuka. – Inicjatywy, która pokazuje, że w Chełmie mamy naprawdę wielu utalentowanych mieszkańców – zapowiada Justyna Nafalska z ekipy organizatorów festiwalu. – Fotografia, rysunek, poezja, malarstwo, muzyka czy teatr czy rzeźba. Wszystko to pokażemy w dniach 21-23 czerwca na pl. Łuczkowskiego w Chełmie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ale Niezła Sztuka to nie tylko możliwość biernego oglądania tego, co stworzyli inni. W trzeciej edycji festiwalu, organizatorzy chcą  zaangażować publiczność w proces tworzenia. Dlatego w trakcie Niezłej Sztuki odbywają się ciekawe warsztaty adresowane dla widzów festiwalu: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W końcu sztuka nie zna żadnych ograniczeń, a każdy może skrywać w sobie talent – deklarują organizatorzy, na co dzień znajomi i przyjaciele zafiksowani na stworzenie w Chełmie niezależnej płaszczyzny aktywności twórczej. Tak oto o Niezłej Sztuce mówią jej twórcy:

– Dwie dotychczasowe edycje Niezłej Sztuki pokazały, jak wiele można dokonać wspólnymi siłami i jak ogromny potencjał drzemie w mieszkańcach naszego miasta, którzy dotychczas nie mieli po prostu okazji, żeby się zaprezentować – opowiada Grzegorz Chwesiuk. – W Chełmie jest wielu ciekawych ludzi z głowami pełnymi inspirujących pomysłów. Mamy nadzieję, że Niezła Sztuka w tym roku przyciągnie jeszcze więcej takich osób.

– Jak co roku na naszym festiwalu nie zabraknie fotografii. Coraz więcej chełmian interesuje się tą dziedziną sztuki, a jest ona na tyle szeroka, że każdy znajdzie w niej swoją „niszę”: tematy czy technikę, w których czuje się najlepiej – mówi Przemek Świechowski, jeden z organizatorów festiwalu, który od lat zajmuje się fotografią profesjonalnie.

– Nasz festiwal to naprawdę wyjątkowa okazja do obcowania ze sztuką. Można nie tylko przyjść i biernie popatrzeć, ale też dotknąć, posłuchać, porozmawiać z artystami, a nawet samemu spróbować swoich sił „w sztuce” – zachęca Wojciech Zakrzewski. – Chełmscy twórcy nie tylko pokażą nam swoje prace, pasje i to, co ich kręci, ale postarają się także „wykrzesać” w widzach nieco chęci do tworzenia własnych rzeczy. Zaręczam że przez te trzy dni nikt, kto wpadnie na pl. Łuczkowskiego nie będzie się nudził – dodaje.

Niezła Sztuka to nieformalna grupa, której członkowie postanowili połączyć siły i wspólnie stworzyć w Chełmie niezależną platformę prezentacji artystycznych. Efektem ich pracy były już dwie edycje festiwalu: w 2017 i 2018 roku.

III edycja Festiwalu Niezła Sztuka 

21-23 czerwca 2019 / Chełm, pl. Łuczkowskiego

Ten program na charakter orientacyjny i ramowy. Wiele wydarzeń będzie odbywało się równolegle, często spontanicznie, zapraszamy więc po prostu od 21 do 23 czerwca na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Będzie tam dużo Niezłej Sztuki!

sobota 22 czerwca:

sztuka na placu: wystawy, warsztaty, teatr, fire show, występy artystyczne

12.00 – otwarcie drugiego dnia festiwalu

12.00 – 18.00 – prezentacja twórców i ich prac:

12.30 – Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” – Niezła Sztuka z Pasją!

13.00 – Urszula Bydlińska – Czarne Madonny (prezentacja w imieniu artystki)

13.15 – Renata Chmielewska – realistyczne portrety zwierząt

14.00 – Ewa Jarmoszyńska – malowanie „na żywo”

15.00 – Renata Dziewulska „Lips” i Klaudia Kopczyńska „Up in the Hill” – fotografia kobieca: kobiety przed i za obiektywem

16.00 – „Gdzie światło nocą, a gwiazd brak”, czyli Warszawa w obiektywie „chełmskiego chłopaczka” – Łukasz Kowalski opowie o swoich zdjęciach oraz zaprezentuje specjalną „niespodziankę” dla publiczności Niezłej Sztuki – tego nie można przegapić!

14.30 – 16.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy oraz mini konkursu literackiego (zapraszamy bez względu na wiek)

16.00 – 17.00 – sztuka haiku – kameralne spotkanie z Anną Mazurkiewicz (rozmowy o haiku, sztuce władania słowem, będzie można spróbować swoich sił w tworzeniu tej japońskiej poezji)

17.00 – PORTRET ZAPRASZAJĄCY / Paweł „Totoro” Adamiec i „Kultura w krajobrazie – krajobraz w kulturze / Wojciech Januszczyk – wystawy zorganizowane w ramach współpracy z KRAJOBRAZY. Fundacja Przestrzeni z Lublina

17.30 – „Są dwa światy…” – surrealistyczne grafiki Artura Grejnera i „antropoi” Oli Sawy – dyskusja o pracach, tematach tabu w sztuce, i o tym, co „siedzi” w głowach artystów (przed dyskusją zachęcamy do zapoznania się z pracami tych twórców)

17.00 – 18.00 – warsztaty rzeźbienia w kredzie pod okiem Ewy Jarmoszyńskiej (dla dorosłych i dzieci powyżej 12 lat)

16.00 – 18.00 – spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią

18.00 – 20.00 – warsztaty z Teatrem Ognia Hesperydy/ bez użycia ognia / E. Dopieralska

18.00 – 20.00 – krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce (chcesz dołączyć? po prostu wpadnij ze swoim instrumentem)

19.00 – 19.20 – koncert skrzypcowy Wiktoria Czugunowa

20.00 – koncert SINSEN / Słoma z grupą z Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce

20.00 – Saunamasterzy na placu – pokaz Saunamistrzów z Chełmskiego Parku Wodnego

21.30 – 22.10 – spektakl “Koniec świata” Teatr Zbożowy /Fundacja Studio TM z Kielc

22.15 – 22.30 – fire show z muzyką / Teatr Ognia Hesperydy / E. Dopieralska

niedziela 23 czerwca:

ostatni dzień festiwalu: sprzątanie miasta, spacer kinowy, warsztaty, jam session, warsztaty, prezentacja muralu

12.00 – 14.00 – akcja sprzątania / Rodzinny Dom Kultury Pokoju w Dąbrówce / dołączcie do nas! weźcie ze sobą rękawiczki i worki (z odzysku!), do których będziemy zbierać śmieci w miejscu, które wybierzecie w naszej ankiecie na Facebooku

14.00 – 18.00 spotkania z artystami / prezentacje ich prac:

14.00 – Maciej Kołodziej „Miejsca, do których prowadzi Cię tęsknota” i Mariusz Szymański „Magiczne Roztocze” – fotografia podróżnicza – kadry z bliska i daleka

15.00 – Piotr Bielecki i jego „Spętani” – o fotografii pełnej emocji

16.00 – Koło „Folia” – studenci grafiki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

17.00 – SOLARIS SNAUT – Inicjatywa LWL

16.00 – 18.00 – spotkanie z Katarzyną Czubała – Vyborov – poetką, pisarką, bajkopisarką – która zaprezentuje swoją twórczość i zaprosi publiczność do wspólnego układania wierszy (zapraszamy wszystkich bez względu na wiek!)

14.00 – 16.00 spacer śladami starych chełmskich kin / W. Zakrzewski / zbiórka pod studnią

14.00 – 16.00 krąg bębniarski, jam session z grupą z Rodzinnego Domu Kultury Pokoju w Dąbrówce – można dołączać ze swoimi instrumentami – zapraszamy wszystkich chętnych!

16.00 – 17.00 – warsztaty kręcenia hula hop z Sylwią Smolińską (zapraszamy zarówno dzieci, jak i dorosłych – przygotujemy kilka kół hula hop, ale można przynosić także własne)

19.00 – prezentacja muralu przy ul. Pocztowej 17/19

20.00 – 21.00 – koncert Kozaurus/ Michał Kozar, Maciej Baraniak, Karol Różycki

21.30 – zamknięcie festiwalu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z wielką siłą dopadła mnie choroba - mówi artystka

Kozidrak odwołuje koncerty. "Po raz pierwszy w życiu"

Beata Kozidrak odwołuje koncerty. „Z wielką siłą”, jak pisze piosenkarka z Lublina, dopadła ją choroba. Apeluje do swoich fanów, by dbali o siebie.

Minister Adam Bodnar: ten budynek ma służyć nie tylko sędziom i prokuratorom, ale wszystkim pracownikom sądu i prokuratury

 

W Opolu Lubelskim prokurator i sędzia pod jednym dachem

Po latach czekania Sąd Rejonowy i Prokuratura Rejonowa pracują w nowej siedzibie. – Jestem przekonany, że ten gmach będzie chlubą polskiego sądownictwa i prokuratury. Będzie pokazywał, że Opole Lubelskie to miejsce, gdzie warto pracować i budować nowoczesny wymiar sprawiedliwości – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar podczas otwarcia nowej siedziby Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Opolu Lubelskim.

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania
Lublin

Stare Miasto bez ciepłej wody i ogrzewania

Przerwa w dostawie ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada całodniowe prace na sieci ciepłowniczej.

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea
galeria

Kazimierz i Janowiec osobno. Radni podzielili ważne muzea

Muzeum Zamek w Janowcu - to nowa instytucja kultury, którą do życia powołał w czwartek sejmik województwa lubelskiego. Decyzja nie była jednomyślna. Odłączenie zamku od muzeum w Kazimierzu Dolnym poparł PiS i Trzecia Droga. Koalicja Obywatelska była przeciw.

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego
Zdjęcia
galeria

"Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i za szybko". Policja żegna Mateusza Biernackiego

Nasz niebieski brat, nasz bohater odszedł tak nagle i tak szybko, za szybko. Do dzisiaj nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć- mówił podczas pogrzebu tragicznie zmarłego policjanta Mateusza Biernackiego jego przełożony. W Białej Podlaskiej żegnały go w piątek delegacje z komend z całego kraju.

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Gratka dla kibiców Betclic I Ligi. W niedzielę do Łęcznej przyjedzie trofeum dla zwycięzcy rozgrywek

Wszystko za sprawą Betclic Trophy Tour organizowanej przez Pierwszą Ligę Piłkarską i sponsora rozgrywek – Betclic

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?
LISTA LAUREATÓW
galeria
film

O Kryształową Cegłę: kto został w tym roku nagrodzony?

Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin już po raz 23. zorganizowało Konkursu „O Kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej, na Szlaku Słońca i Śniegu. Wyniki ogłoszono podczas czwartkowej gali w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

To już oficjalne. Ostatnie 885 sztuk starych lamp  zastąpią bardziej energooszczędne - ledowe.

Jaśniej i taniej. Wymienią aż 885 lamp w mieście

Za dwa lata wszystkie drogi w Świdniku będą oświetlane nowoczesnymi lampami LED. Realizacja tego przedsięwzięcia stała się możliwa dzięki niskooprocentowanej pożyczce udzielonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki
Lublin

Od jutra zapłacimy więcej za wodę i ścieki

Od 30 listopada wchodzą w życie nowe taryfy za zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Podwyżka wyniesie średnio 12 proc. w pierwszym roku, a w kolejnych latach ceny nieznacznie się zmienią.

Rozgrywający PZL Leonardo Avii Świdnik trafiło siódemki kolejki. Jak będzie po meczu z Aniołami?

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń, ChKS Chełm chce utrzymać fotel lidera

PZL Leonardo Avia Świdnik podejmie CUK Anioły Toruń. Prowadzący w tabeli ChKS Chełm zagra z REA BAS Białystok. Tak wygląda terminarz weekendowych gier naszych drużyn

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre
film

Jaka pogoda na weekend? Zima jeszcze nie zawita na dobre

Co nas czeka w ostatni weekend listopada i w pierwszy dzień grudnia? Temperatura w dzień wciąż raczej mało zimowa, a śniegu też nie widać. Zapraszamy na prognozę pogody.

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

W wypadku ucierpiała czterolatka. Jechała bez fotelika

4-letnia dziewczynka ucierpiała w wypadku drogowym w powiecie radzyńskim. Jechała bez fotelika.

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Jak organizuje się relokacje fabryk? Wskazówki od ekspertów

Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

Zostań cichym bohaterem dnia codziennego, dzieląc się cenną kroplą swojej krwi.

Pilnie potrzebna krew dla mieszkańca Świdnika

Klub HDK-PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” organizuje już 22. w tym roku akcję krwiodawstwa. Szczególnie poszukiwana jest krew grupy B RhD-.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30